آشنایی با تیپ های شخصیتی مدیران

سرگروه نظری، تحلیلگر، عملگرا و سرگروه اثرگذار انواع تیپ های شخصیتی مدیران را تشکیل می دهند.

آشنایی با تیپ های شخصیتی مدیرانشاید با خودتان فکر کنید که ریاست و سرگروهی یک مجموعه تنها مختص به آدم‌هایی معدود است در حالی که باید بدانید همه شما این توانایی را دارید و فقط باید خودتان را در قالبی که می‌شناسید، قرار دهید. شاید خیلی از شما با خودتان فکر کنید که سرگروه ها آدم‌های خاصی هستند و داشتن پرستیژ کاری نیازمند داشتن شخصیت خاصی است که در بسیاری از شما وجود ندارد در حالی که باید ذهنیت خود را تغییر دهید. کافی است خودتان را در قالب چهار ویژگی که تعریف می‌کنیم، پیدا کنید. در این صورت نه تنها خودتان را بهتر می‌شناسید بلکه می‌توانید برای سازمان یا کسب و کاری که در آن هستید، سودمندتر باشید.

سرگروه نظری

– پر از ایده هستند.

– می‌توانند روی موضوعات استراتژیک طولانی‌مدت کار کنند.

– از تغییر و ریسک استقبال می‌کنند.

– اغلب شخصیت کاریزماتیک دارند و یک تیم همگون می‌سازند.

– یک شروع‌کننده هستند اما نه لزوما یک تمام کننده.

– مدام بین انفجار انرژی و خستگی و نیاز به دریافت انرژی در حرکت هستند .

– از جزئیات خوش‌شان نمی‌آید.

– اغلب موسس یا صاحب شرکت هستند.

سرگروه‌های نظری در ایده دادن بی‌نظیر عمل می‌کنند اما خیلی زود حوصله‌شان سر می‌رود. آنها باید با افراد تحلیلگر که به‌دنبال جزئیات هستند، همکاری کنند. نظری‌ها عاشق حرف زدن هستند اما دیگران نمی‌دانند این همه پرحرفی مداوم، براساس اصول خاصی بیان می‌شود یا اینکه کلا هرچه به ذهن‌شان می‌رسد، می‌گویند. بهترین کار این است که به نظری‌ها بگویید هنگام جدی حرف زدن یک مداد دست‌شان نگه دارند و وقتی فقط آنچه به ذهن‌شان می‌رسد، می‌گویند مداد را روی میز بگذارند.

این نکته خیلی مهم است چون این افراد معمولا بعد از 20 دقیقه نظر دیگری ارائه می‌دهند و همه با خودشان فکر می‌کنند خب من با همه اینها چه‌کار کنم؟ بهترین راه رفتار با این سرگروه ها این است که تمام ایده‌های‌شان را در فایلی قرار دهید و صبر کنید و ببینید آیا دوباره به آنها رجوع می‌کنند. اگر این واکنش را دیدید وقت آن است که وارد عمل شوید.

سرگروه تحلیلگر

– با سیستم و تحلیل پیشرفت می‌کنند.

– از ریسک کردن متنفر هستند.

– از داده‌ها و اطلاعات استقبال کرده و از دریافت و مشاهده اجتناب می‌کنند.

– بسیار دقیق هستند.

– بر کیفیت و سازگاری تمرکز می‌کنند.

– منطقی فکر می‌کنند.

– از بی‌نظمی فرار می‌کنند.

– از ابهام خوش‌شان نمی‌آید.

تحلیلگران دوست دارند در شرایط بحرانی وارد عمل شوند؛ در حالی که افراد نظری معمولا در سیستم و کسب‌وکار رشد می‌کنند و مرزها را از بین می‌برند. ایجاد مقیاس بزرگ رشد و تغییر به تداوم و تکرار وابسته است که نیاز به تحلیل و سیستم دارد.

سرگروه های تحلیلگر معمولا به شرکت و پروژه وفادار نیستند بلکه به فرآیند و تحلیل پایبندند، بنابراین شاید این‌طور به‌نظر برسد که سرگروه‌های تحلیلگر در تیم نمی‌گنجند بنابراین زمانی که کسب‌وکار به مرحله‌ای می‌رسد که نیاز به تحلیلگر دارد، موضوع چالش‌برانگیز می‌شود. سرگروه های نظری و عملگرا می‌توانند نیاز به یک سرگروه تحلیلگر را احساس کنند اما آنها به سختی می‌توانند با این سرگروه به توافق برسند، بنابراین شاید در این میان برخوردی شکل‌گیرد و هر کس فکر کند موضوع اختلاف شخصی است؛ در حالی که این فقط برخورد و چالش نقش‌هاست.

سرگروه عملگرا

– کارها را انجام می‌دهند و به پایان می‌��سانند.

– سختکوش و عملگرا هستند.

– از موانع عبور می‌کنند و راه‌حل می‌سازند.

– از روش‌ها و مسیرهای واضح خوش‌شان می‌آید و دوست ندارند در یک محیط بسته کار کنند.

– به‌طور ذاتی روی کار تمرکز می‌کنند.

– عمل را به نظر ترجیح می‌دهند.

– رضایت برای سرگروه های عملگرا زمانی حاصل می‌شود که پروژه تمام شده و دیدگاه همه تامین شده باشد.

قدرت منحصر به فرد سرگروه های عملگرا در این است که همه کارها را تمام می‌کنند. آنها یک تمام‌کننده واقعی هستند در عوض به‌شدت از جلسه بیزارند. شاید این‌طور به‌نظر برسد که این سرگروه های جسور و بی‌باک هستند. البته گاهی اوقات هم همین است اما این طرز فکر می‌تواند تفسیری نادرست از میل و اشتیاق زیاد این افراد نسبت به انجام کارها باشد. عملگراها از اینکه کسی بخواهد آنها را تحت کنترل درآورد، بیزارند اما دوست دارند به آنها گفته شود که چه کاری انجام دهند. آنها با سرگروه های نظری به‌خوبی کار می‌کنند.

برای مثال در یک کافی‌شاپ محلی فردی که بیرون ایستاده و با همه دست می‌دهد و خوشامدگویی می‌کند جزو سرگروه های نظری است در حالی که سرگروه های عملگرا حساب کتاب‌ها را انجام می‌دهند تا همه چیز برای فردا آماده باشد و خدمات خوبی به مشتریان عرضه شود. چالش زمانی آغاز می‌شود که سیستم وجود دارد که فرد عملگرا باید از آن پیروی کند. آیا آنها آنقدر صبور هستند که این کار را انجام دهند؟

سرگروه اثرگذار

– مردم‌محور هستند.

– تمرکزشان روی آن چیزی است که برای سازمان سودمند است نه شخص خود او.

– دیدگاه جداگانه‌ای نسبت به دیگر انواع سرگروه ها دارند.

– اثرگذار بودن مانند دیگر انواع سرگروهی به معنای ویژگی ذاتی نیست بلکه یک فرد باید در این زمینه آموزش دیده باشد. درواقع اکتسابی است.

سرگروه های نظری به آنچه باید انجام شود فکر می‌کنند، سرگروه های عملگرا دغدغه انجام آن را دارند و سرگروه هایتحلیلگرا نحوه انجام آن را مورد بررسی قرار می‌دهند. در این میان سرگروه های اثرگذار درباره این بحث می‌کنند که حالا چه کسی باید این کار را انجام دهد. این سرگروه های می‌دانند چطور مردم را دور هم جمع و یک تیم خوب ایجاد کنند. با این وجود ممکن است برنامه خاص خودشان را داشته باشند. شاید به هیچ وجه به‌نظر نرسد که آنها واقعا کاری انجام می‌دهند؛ به همین دلیل ممکن است با دیگران و به‌خصوص با عملگرایان دچار چالش شوند.

سرگروه های اثرگذار می‌آموزند چطور زمانی که نظری‌ها، عملگراها و تحلیلگران با هم درگیرند، آنها را آرام و مطیع کنند. برای مثال روش کلاسیک سرگروه هاینظری این است که برای انجام کاری ساعت 9صبح یک جلسه اضطراری می‌گذارند (از نظر سرگروه های نظری همه چیز اضطراری است) بعد با 20دقیقه تاخیر می‌رسند. سرگروه های عملگرا همیشه پیش از ساعت مقرر خود را می‌رسانند چون می‌دانند این موضوع باعث می‌شود دیگران هم به‌موقع حاضر شوند. فهمیدن این موضوع فقط کمی هوش هیجانی لازم دارد.

آیا همه ما می‌توانیم سرگروه باشیم؟

هر کاری که گروهی دو یا چند نفره را برای انجام هدفی مشخص گرد هم آورد، می‌تواند سرگروه هم داشته باشد. این عمل را در هر محیطی می‌توان انجام داد؛ در یک باشگاه ورزشی، در محیط دوستانه اطراف‌تان یا هر جای دیگری. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تعریف‌تان از سرگروهی را از حالت قهرمانانه خارج کنید، تصمیم بگیرید و ببینید چه چیزی در گروه‌تان از همه بهتر است و با گذشت زمان ملاحظه کنید چه اتفاقی می‌افتد و نتایج را بررسی کنید.

رئیس‌بازی درنیاورید

در فرهنگ ما این طرز تفکر وجود دارد که کسی که رئیس است باید حرف‌های خاص بزند، اخم کند و از موضع بالا با دیگران ارتباط برقرار کند، در حالی که اگر فکر کنید شما هم عضوی از یک گروه هستید که در تلاش برای رسیدن به اهداف مشترک قرار دارید، به‌راحتی می‌توانید خود را در قالبی سودمند قرار دهید./ مجله زندگی ایده آل

مدل پیراهن مردانه جدید
جدیدترین مدل لباس بافتنی مردانه
راه های طبیعی برای کبودی زیر چشم‌ها
چگونه با افراد گستاخ برخورد کنیم؟
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه